Advertorial Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

Yayınlandı Eylül 6th, 2014 | yazan MobiRoller

Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

Geçtiğimiz yıl dünyada toplam 2 milyar civarında cep telefonu satıldı ve bunların yarısından fazlası akıllı telefondu. Şu anda dünya üzerinde 6,5 milyar GSM abonesi bulunuyor. Yakın zamana kadar mobil devrimin gelmek üzere olduğu konuşulurdu ama şu içerisinde bulunduğumuz günlerde artık mobil devrimi hep birlikte yaşıyoruz. Öyleki şu anda bu makaleyi okuyan yaklaşık her iki kişiden biri mobil cihazı yardımıyla bu satırları okuyor…

Durum böyle olunca mobil uygulamalar da günlük yaşamlarımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiler. Peki günlük olarak kullandığınız veya kişisel markanız ya da işinizi tanıtmak, satışlarını artırmak için kullandığınız mobil uygulamaları yeterince iyi tanıyor musunuz?

İşte mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey.

1- Bir kullanıcının telefonunda ortalama kaç mobil uygulama var?

Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısının telefonunda yaklaşık 80 ile 100 farklı uygulama yüklü durumda. Mesajlaşma, sosyal medya, verimlilik uygulamaları ve oyunlar gibi uygulamalar en popülerleri arasında.

 

2- İnsanlar gerçekten mobil uygulamaları kullanıyorlar mı?

Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

Son yapılan araştırmalara göre mobil uygulama kullanımı kullanıcı başına her yıl yaklaşık yüzde 30 oranında artıyor. 2011’de bir kullanıcı aylık yaklaşık 18 saatini mobil uygulamalarla geçirirken, 2012’de bu süre 23 saate, 2013’te ise 30 saate çıktı. 2014 sonunda ise bu oranın 40 saate ulaşacağı tahmin ediliyor.

3- Mobil uygulamaları en çok kim kullanıyor?

Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

Bundan bir süre önce mobil uygulamalara ağırlıklı olarak 18-24 yaş aralığındaki kullanıcıların ilgi gösteriyordu. Fakat teknoloji adaptasyonunun hızı sayesinde bugün mobil uygulamaları hemen her yaştan kullanıcı tarafından ilgi görüyor. 18-24, 25-34 ve 35-44 yaş arası kullanıcıların mobil kullanım oranları arasında fark büyük değil. 45-54 yaş arası kullanıcılar ayda ortalama 25,5 saat, 55 yaş üzeri kullanıcılar ise 21 saatlerini mobil uygulamalarla geçiriyorlar.

4- Türkiye’de mobil kullanım oranları ne durumda?

Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

Türkiye’de 19 milyon akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor. Bu her 3 mobil kullanıcıdan 1’inin cebinde akıllı telefon olduğu anlamına geliyor. Ayrıca Türkiye’de 3G mobil internet abonelerinin sayısı da 49 milyonun üzerinde. Yani Türkiye’deki mobil cihaz kullanıcıları internete oldukça düşkün.

5- En popüler mobil işletim sistemleri hangileri?

Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

Dünya üzerinde farklı mobil işletim sistemleri olsa da en popülerleri Apple’ın iOS’u ve Google’ın Android’i. Şu ana kadar satılan iOS cihazlar, yani iPhone ve iPad’lerin sayısı 800 milyonun üzerinde. Bugüne kadar satılan Android akıllı telefon ve tabletlerin sayısı ise 1,5 milyar civarında ve her gün 1,5 milyon yeni Android cihaz kullanıma başlanıyor.

6- Bu işletim sistemleri için kullanılabilir kaç uygulama var?

Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

Son yapılan açıklamalara göre Apple’ın uygulama mağazası App Store’da 1,2 milyonun üzerinde uygulama bulunuyor. Bugüne kadar indirilen iOS uygulamalarının sayısı ise 75 milyardan fazla. Google’ın uygulama mağazasıo Google Play’de ise 1 milyondan fazla uygulama var ve indirilen uygulama sayısı 50 milyarı aşmış durumda.

7- Bir web sitemiz varken bir de mobil uygulamamız olmasına gerek var mı?

Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

 

Eğer sayıları her geçen gün artan mobil kullanıcılara da ulaşabilmek istiyorsanız evet. Çünkü mobil kullanıcıların büyük kısmı mobil tarayıcılarını çoğunlukla sadece arama yapmak için kullanıyorlar ve aradıklarını bulduktan sonra tarayıcı sayfasını kapatıyorlar. Eğer mobil kullanıcılarla bundan daha uzun süreli bir iletişim kurabilmek istiyorsanız onlara mobil uygulamanızı sunmanız gerekiyor.

8- Firmalar bir mobil uygulama sahibi olarak ne elde edebilirler?

Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

Firmalar için mobil uygulama sahibi olmak geniş bir kitleye tanıtım yapma imkanı sağlıyor. Mobil uygulamayı yükleyen kullanıcılar artık sizin onlara sunacağınız her şeyi ceplerinde taşıyor olacaklar. Ayrıca firmalar müşteri ve potansiyel müşterilerine anlık bildirimlerle her an erişebilirler. Ayrıca mobil ticaret ile firmalar artık ürünlerini doğrudan mobil uygulamalar üzerinden satışını da sağlayabilirler.

9- Mobil uygulama sadece firmalara göre mi?

Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bireyler de kendi mobil uygulamalarına sahip olabilirler. Özellikler ünlülerin kendi mobil uygulamalarını yayınlayıp hayranları ile sürekli iletişim halinde kalmayı tercih ettiklerine sık sık şahit oluyoruz. Bunun dışında web üzerinden gelir elde etmeyi düşünen girişimciler için de mobil önemli fırsatlar sunuyor.

10- Mobil uygulamadan nasıl para kazanılabilir?

Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

Mobil uygulamalardan gelir elde etmenin temel olarak 4 yöntemi var. Bunlardan ilki mobil ticaret yani mobil uygulama üzerinden ürün satışı. İkincisi mobil uygulamayı ücretli olarak sunarak bundan gelir elde etmek. Üçüncü olarak ücretsiz mobil uygulamanızda yayınlayacağınız reklamlar ile gelir elde etmek. Son olarak da uygulama içi satışlarla kullanıcılara uygulamayı ücretsiz olarak sunmak ama isteyebilecekleri ek özellikleri ücretli hale getirmek.

11- Mobil uygulama geliştirmek zor mu?

Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

Mobil uygulama geliştirmek normal şarlarda oldukça zor ve uzun süren bir süreç. Daha eski zamanlarda mobil uygulama geliştirmek için çok ciddi bir teknil bilgi sahibi olmak veya bir firmaya uygulamanızı yaptırmak için aylarca beklemek gerekiyordu. Ama artık bu durum değişti ve isteyen herkes, hiç bir teknik bilgiye sahip olmadan dakikalar içerisinde kendi mobil uygulamasına sahip oluyor.

12- Bir mobil uygulama geliştirmenin maliyeti ne?

Mobil uygulamalarla ilgili bilmeniz gereken 12 şey

Mobil uygulama maliyetleri eski zamanlarda ancak bu işe ciddi rakamlar ayırabilecek kişi ve kuruluşların mobil uygulama sahibi olmasına olanak veriyordu. On binlerce dolar ayıramayacak olanlar ise mobil uygulama sahibi olamıyordu. Ama artık ücretsiz ve ücretsize yakın rakamlara siz de kendi mobil uygulamanıza hemen sahip olabilirsiniz.

Bunun için MobiRoller’ın sunduğu seçeneklere göz atmanız ve kendi mobil uygulamanızı oluşturmaya hemen başlayabilirsiniz

Bu içerik MobiRoller tarafından hazırlanmıştır.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Add to favorites
  • StumbleUpon
  • Email
  • Pinterest

Tags: , , , , ,


Yazar Hakkında

Ücretsiz mobil uygulama yap, çalıştır, yayınla.Geri Dön ↑


Email
Print
/** GooglePlus verification */ Google+